
Lśniące, miękkie i zdrowe włosy to marzenie wielu z nas. Piękna gładka tafla i sprężyste loki są powodem do dumy, podnoszą naszą samoocenę, a często również sprawiają, że jesteśmy pewniejsi siebie i czujemy się bardziej atrakcyjni. Dziś na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków, które według zapewnień producentów mają sprawić, że nasze włosy będą nie tylko pięknie wyglądać, ale będą także mocniejsze i gęstsze. Silikony, SLS, równowaga PEH, wcierki, maski i olejowanie — jak nie pogubić się w zawiłej rutynie pielęgnacyjnej i jak zapewnić swoim włosom wymarzony wygląd? Koniecznie sprawdź i poznaj najskuteczniejsze domowe metody, które poprawią ich kondycję!
Co może osłabiać włosy?
Przede wszystkim nim zaczniemy budować naszą rutynę pielęgnacyjną, warto zastanowić się nad tym, w jakim stanie są nasze włosy, jak chcielibyśmy, aby wyglądały i czego naszym zdaniem może im brakować. Włosy farbowane, osłabione i pozbawione blasku będą miały bowiem zupełnie inne potrzeby, niż właściwie dociążone, grube i mięsiste pasma, charakterystyczne m.in. u Azjatek. W przypadku włosów farbowanych lub rozjaśnianych osłabienie i zła kondycja związane są ze szkodliwym oddziaływaniem utleniaczy, które wpływają na ich naturalną pigmentację. To właśnie dzięki utleniaczom o odpowiednim stężeniu możliwe jest rozjaśnienie włosów i otrzymanie pożądanego efektu koloryzacji.
Co jednak w przypadku, gdy włosy są matowe, szorstkie i splątane, mimo iż nigdy nie były farbowane? Kolejnymi winowajcami mogą być szkodliwe oddziaływanie wysokich temperatur, a także nieodpowiednia ochrona przed promieniowaniem UV. Częste suszenie z ciepłym nawiewem, a także regularna stylizacja lokówką, czy prostownicą mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia struktury włosa, który stanie się bardziej łamliwy, a także podatny na wypadanie. Równie ważne jest zabezpieczenie końcówek, a nawet całych włosów przed promieniami słonecznymi, które niszczą wiązania białkowe i aminokwasy, z których nasze kosmyki są zbudowane.
Ostatnim, choć nie mniej ważnym powodem widocznego osłabienia włosów i pogorszenia ich kondycji może być także niewłaściwa pielęgnacja. Nasze włosy różnią się nie tylko kolorem, czy podatnością na wydobywanie skrętu, ale także grubością i porowatością. Na przesuszone włosy najlepszym lekarstwem może okazać się równowaga PEH, czyli właściwe skomponowanie kosmetyków zawierających proteiny, emolienty lub humektanty. Warto pamiętać, że wszystkie powyższe czynniki mogą doprowadzić do trwałego i nieodwracalnego osłabienia włosów, a w konsekwencji również do ich nadmiernego wypadania i łysienia. W takich przypadkach jedynym ratunkiem może okazać się klinika przeszczepu włosów, która pomoże w ich wzmocnieniu i zagęszczeniu.
Jak poprawić kondycję włosów?
Prawidłowa pielęgnacja włosów to przede wszystkim właściwe zrozumienie ich potrzeb. Pamiętajmy o tym, że nawet jeśli producent kosmetyków do pielęgnacji zapewnia nas o tym, że po zastosowaniu jego produktów włosy będą odżywione i pełne blasku nie oznacza, że istotnie właśnie taki efekt osiągniemy. Wszystko uzależnione jest od indywidualnych potrzeb, na które składają się typ włosa, potrzeby skóry głowy, a także pH konkretnych kosmetyków.
Doskonałym rozwiązaniem może okazać się pielęgnacja oparta na neutralnym, łagodnym szamponie pozbawionym silnych detergentów takich jak SLS, a także 3 różnych odżywkach lub maskach, zawierających w składzie właśnie wspomniane wcześniej proteiny, emolienty lub humektanty (równowaga PEH). Doskonałym sposobem na uzupełnienie pielęgnacji będą również domowe sposoby na lśniące włosy, do których zaliczyć możemy masaż skóry głowy oraz olejowanie.
Takie domowe sposoby na wzmocnienie włosów jak regularny masaż i właściwie dobrana do potrzeb naszej skóry głowy wcierka mogą, w ogromnym stopniu przyczynić się do wzmocnienia cebulek, pogrubienia kosmyków i zatrzymania ich wypadania. Delikatne masaże skóry głowy wpływają pozytywnie na poprawę krążenia, przyspieszają wzrost włosów, a nawet pomagają w usunięciu martwego naskórka.
Ponadto, masaże skóry głowy to domowe sposoby na wzmocnienie włosów, które nie wymagają od nas inwestowania w żadne urządzenia, a do ich wykonania wystarczą jedynie palce. Skórę masujemy bardzo delikatnie, okrężnymi ruchami przez mniej więcej 3 minuty. Takie domowe sposoby na włosy świetnie sprawdzą się podczas każdego mycia lub podczas aplikowania wcierki. Warto jednak pamiętać, że wykonywane na sucho mogą przyspieszać przetłuszczanie się włosów, dlatego lepiej wykonywać je przed lub w trakcie mycia. Masaż wykonujemy zawsze opuszkami, bez drapania, czy zbyt intensywnych ruchów, które mogłyby podrażnić skórę głowy.
Dlaczego warto olejować włosy?
Olejowanie to najprostsze, najtańsze i jednocześnie najefektywniejsze domowe sposoby na lśniące włosy. Wpływają korzystnie na poprawę ich elastyczności, nawilżenia, a także odżywienia, sprawiając, że stają się gładkie i pełne blasku. Olejowanie warto wykonywać zarówno na przesuszone włosy, jak i zdrowe pasma, pomagając zachować ich witalność oraz dobrą kondycję. Istnieją 3 podstawowe techniki olejowania włosów — na sucho, na podkład z nawilżających humektantów jak np. aloes, czy miód, a także poprzez moczenie włosów w misce z wodą i olejem. Aby dobrać najlepszą metodę, warto przetestować wszystkie.
- Olejowanie to nie tylko doskonałe domowe sposoby na lśniące włosy. Zwiększają również ich elastyczność, dzięki czemu są o wiele odporniejsze na niekorzystne czynniki zewnętrzne oraz łamanie.
- Właściwie dobrane olejki mogą również stanowić doskonałe zabezpieczenie przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV, tworząc na każdym paśmie barierę ochronną.
- Oleje zapobiegają puszeniu i dociążają włosy, sprawiając, że są bardziej zdyscyplinowane i lepiej się układają.
- Warto sięgnąć po olejki bogate w witaminę E, A oraz kwasy tłuszczowe, dzięki którym włosy nie tracą wody i są doskonale nawilżone.
- Olejowanie to również sprawdzony, domowy sposób na przyspieszenie wzrostu włosów. Kiedy pasma są właściwie nawilżone i wzmocnione, automatycznie stają się znacznie mniej podatne na wypadanie. Poprawie ulega również ich struktura, dzięki czemu są mniej łamliwe.
Z czego zrobić maskę do włosów?
Domowa odżywka do włosów to doskonała alternatywa dla osób, które uwielbiają naturalną pielęgnację. Są pozbawione mikroplastiku, silikonów, czy mogących podrażniać wrażliwą skórę głowy olejków eterycznych, a ich efekty bardzo często są porównywalne do masek, które możemy kupić w każdej drogerii. W jaki sposób skomponować swój własny kosmetyk i jakie efekty może przynieść domowa odżywka do włosów? Oto kilka sprawdzonych mieszanek!
Maska z jajek
Jedna z najstarszych receptur, przywracających włosom blask i witalność. Dzięki zawartym w żółtku proteinom, minerałom, witaminom i lecytynie pasma stają się mniej łamliwe i bardziej sprężyste. Ta domowa odżywka do włosów wymaga zmieszania ze sobą jedynie dwóch składników — jajek oraz oliwy z oliwek. Można nakładać ją na suche lub mokre włosy, a po upływie 20 minut wystarczy spłukać letnią wodą.
Awokado
Maska z awokado to niezastąpiony sposób na zapewnienie swoim włosom skutecznej ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi jak wiatr, wysokie i niskie temperatury, a także zanieczyszczenia w powietrzu. Samo przygotowanie jest niezwykle proste i wymaga jedynie zgniecenia awokado na papkę, a następnie naniesienia jej na włosy i spłukania po upływie ok. 20 minut.
Miód
Doskonały sposób na przywrócenie włosom właściwego poziomu nawilżenia i miękkości. Miód to naturalny humektant, który świetnie sprawdzi się przy każdym typie włosów. Można łączyć go z innymi dobroczynnymi składnikami jak np. jogurt, dzięki któremu maska będzie łatwiejsza w nakładaniu i spłukiwaniu z włosów.
Oliwa z oliwek
Domowa odżywka do włosów zawierająca oliwę z oliwek to jeden z najpopularniejszych sposobów radzenia sobie z suchymi i zniszczonymi kosmykami. Dzięki obecności witaminy E oraz kwasu oleinowego oliwa z oliwek widocznie odmładza włosy, wygładza je i przywraca blask. Może być stosowana jako dodatek do innej maski domowej, gotowej maski drogeryjnej, a nawet stosowana solo, podczas olejowania.
Maska z bananów
Bogate w witaminę A, E, K, D, a także witaminy z grupy B banany wzbogacą działanie każdej domowej odżywki do włosów. Pięknie wygładzają i nawilżają, dzięki czemu na włosach pojawia się lśniąca tafla. Aby przygotować maskę, wystarczy jedynie rozgnieść na drobną papkę banana, a następnie dodać go do innego kosmetyku lub wetrzeć we włosy i skórę głowy, delikatnie masując.
Wybierz swój ulubiony, domowy sposób na poprawę kondycji włosów i ciesz się ich pięknym, przyciągającym spojrzenia blaskiem, bez względu na porę roku, czy pogodę!