Gęste brwi to marzenie niemal każdej kobiety i wielu mężczyzn. To one odpowiadają za nadanie twarzy wyrazistości oraz symetrii, a także stanowią najlepszą oprawę dla naszych oczu. Niestety, zarówno predyspozycje genetyczne, jak i zła pielęgnacja, czy wręcz regularne nadawanie im złego kształtu mogą osłabić cebulki brwi, które z czasem staną się cieńsze, słabsze, a w konsekwencji w ogóle przestają odrastać. Co w takiej sytuacji? Jedynym ratunkiem może okazać się przeszczep metodą FUE! Na czym polega? W jaki sposób jest wykonywany i kto może poddać się procesowi przeszczepu brwi? Poznaj najważniejsze informacje!
O czym musisz wiedzieć przed przeszczepem brwi?
Przeszczep brwi to nieinwazyjna procedura, wykonywana przy pełnej świadomości pacjenta, co oznacza, że znieczulenie podawane jest miejscowo, jeśli pacjent wyrazi taką potrzebę. Jest niemalże bezbolesna, a całość trwa ok. 2-3 godziny. Procedura, podobnie jak w przypadku przeszczepu włosów metodą FUE, polega na pobraniu graftów ze zdrowego miejsca, a następnie zaimplementowaniu ich w obszarze biorczym, tzn. na łuku brwiowym.
Cebulki pobierane są z miejsc o największym zagęszczeniu włosów, przez co można mieć pewność, że pobrane grafty dobrze się przyjmą. Zabieg jest o wiele szybszy, a także znacznie mniej skomplikowany niż w przypadku przeszczepu włosów na głowie. Wykonywany jest zarówno w przypadkach całkowitej utraty włosów na łuku brwiowym, jak i celem jedynie delikatnego zagęszczenia obszaru.
Transplantacja brwi polecana jest szczególnie osobom które:
- utraciły brwi z powodu urazów i blizn,
- cierpią na łysienie plackowate,
- na skutek zbyt częstego i rozległego wyrywania brwi doprowadziły do ich permanentnego przerzedzenia,
- mają cienkie i rzadkie brwi z powodu predyspozycji genetycznych,
- osłabiły swoje brwi, złą lub zbyt intensywną pielęgnacją twarzy.
Ogromną zaletą, która wyróżnia przeszczep brwi, od innych zabiegów medycyny estetycznej jak np. makijaż permanentny jest niezwykle naturalny efekt, który w zależności od oczekiwań można stopniować. Zaletą transplantacji jest też trwałość. Makijaż permanentny utrzymuje się przez okres mniej więcej do 2 lat, a po tym terminie dla zachowania estetycznych efektów konieczne jest powtórzenie procedury. Podobnie jest także w przypadku innej, półtrwałej metody microbladingu, który wykonywany regularnie może wręcz doprowadzić do trwałego uszkodzenia naturalnych mieszków włosowych i ich wypadania.
Przeszczep włosów brwi jest jednak rozwiązaniem, na którego efekty trzeba poczekać. Tuż po wykonaniu zabiegu w miejscach biorczych może pojawić się nieznaczna opuchlizna. Jest to absolutnie normalne i nie powinno wzbudzać niepokoju, chyba że będzie się ona utrzymywać dłużej niż 7 dni. Wtedy warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Włoski po przeszczepie odrastają zgodnie ze swoim naturalnym cyklem wzrostu, który trwa ok. 9 miesięcy, a pełne efekty będzie można podziwiać dopiero po ok. 12 miesiącach. Przeszczep brwi nie jest jednak polecany dla każdego. Nie mogą z niego skorzystać osoby, które:
- są chore na cukrzycę,
- cierpią na zaburzenia krzepliwości krwi,
- mają nieregularne ciśnienie tętnicze,
- cierpią na zaburzenia krążenia krwi.
Przeszczep brwi krok po kroku
Podczas pierwszej konsultacji lekarz ustala z pacjentem nie tylko zakres zabiegu, ale i jego dokładne miejsce, zagęszczenie oraz obszar dawczy. Najczęściej grafty pobierane są z okolicy potylicznej głowy lub karku. Procedura wymaga użycia bardzo niewielkiej ilości włosków, dzięki czemu ich ubytek w okolicy dawczej jest właściwie niedostrzegalny.
Pobrane włoski są implementowane w obszar biorczy w taki sposób, aby jak najbardziej przypominały naturalne brwi. Lekarz ustala z pacjentem zarówno kształt, jak i zagęszczenie, dzięki czemu pacjent może mieć pełną kontrolę nad potencjalnym efektem. Włoski umieszczane są pod bardzo ostrym kątem, dzięki czemu nie będą swoim wyglądem odbiegać od pozostałych włosów na łuku brwiowym.
Ogromnym atutem transplantacji jest również fakt, że nie wymaga on specjalnego przygotowania. Wystarczy pamiętać o tym, aby nie spożywać takich leków jak m.in. aspiryna, zrezygnować z alkoholu oraz innych używek, a także unikać ekspozycji na słońce i kontaktu z silnymi środkami chemicznymi jak np. maski i peelingi kwasowe. Wyróżniamy dwie metody wykonywania przeszczepu brwi, które różnią się od siebie w minimalnym stopniu.
Metoda S.A.F.E.R.
Przeszczep brwi tą metodą polega na użyciu specjalnego przyrządu, który za pomocą podciśnienia zasysa pojedyncze włoski, a następnie na wprowadzeniu pobranych graftów w przygotowane wcześniej mikronacięcia. Procedura jest niemal bezbolesna, a dla zwiększenia komfortu pacjenta wykorzystywane jest znieczulenie miejscowe.
Metoda FUE
Transplantacja brwi za pomocą metody FUE jest niemal identyczna. Zmianie ulega jednak proces pozyskiwania włosów, które pobierane są ręcznie za pomocą metalowej sztancy. Metoda ta jest też nieco dłuższa.
Wiele osób zapewne zastanawia się, ile kosztuje przeszczep brwi. Cena może ulec znaczącej zmianie w zależności od wybranej metody, ilości przeszczepionych graftów, a nawet gabinetu, w którym wykonywany będzie zabieg. Szacunkowo można założyć, że średni koszt zaczyna się od 4000 zł i górę.
Przeszczep brwi to nie tylko skuteczny, ale i trwały sposób na zagęszczenie łuku brwiowego i nadanie twarzy atrakcyjnego, wyrazistego charakteru. To również najlepsze rozwiązanie dla każdego, kto szuka sposobu na poprawienie symetrii twarzy, a także estetyczne wymodelowanie kształtu brwi. Postaw na trwałe efekty wybierając jedną ze sprawdzonych metod transplantacyjnych!