W obecnych czasach broda stała się jednym z najważniejszych atrybutów męskości. Zwłaszcza w większych miastach zakłady barberów są praktycznie na każdej większej ulicy. Jeżeli więc z jakichkolwiek powodów, masz problem z brodą, pomyśl o fantastycznym zabiegu, jakim jest przeszczep brody.
Przeszczep włosów brody spowoduje, że znów będziesz się cieszyć pięknym i bujnym zarostem. Satysfakcja z własnego wyglądu to bardzo ważny element, która wpływa na zdrowie psychiczne każdej osoby. Odzyskaj więc swoją męskość i z dumą prezentuj wspaniały zarost na brodzie.
O czym musisz wiedzieć przed przeszczepem brody?
Przeczep brody, polega na przeniesieniu zdrowych mieszków włosowych, na brodę. Mieszki pobiera się z miejsc mniej widocznych, zazwyczaj z tylnej lub też bocznych części głowy. Najczęściej stosowane są dwie metody:
- FUE (Follicular Unit Extraction) – mieszki włosowe są pobierane w całości i bez uszkadzania. Jest to najczęściej stosowany zabieg ze względu na małą inwazyjność. Ta metoda wymaga jednak wysokiej klasy specjalistów, za to uzyskany efekt jest całkowicie naturalny i nieodróżnialny od wcześniejszego zarostu;
- BHT (Body Hair Transplant) – to metoda przeszczepu, która nie korzysta z włosów na głowie tylko na innych częściach ciała. Zazwyczaj są to pachy lub klatka piersiowa. Ten zabieg jest bardziej inwazyjny i może wywoływać ból oraz obrzęk miejsc, z których pobrane zostało owłosienie.
Jeżeli Twoja broda jest całkowicie pozbawiona zarostu, to przed przeszczepem należy udać się do endokrynologa i wykonać badania hormonalne. Zanim zostanie przeprowadzony przeszczep, może być wtedy konieczna terapia hormonalna.
Ile kosztuje przeszczep brody?
Przeszczep brody – cena to jeden z ważnych czynników, który decyduje, czy wybierzesz się na taki zabieg. Cena jest oczywiście uzależniona od tego, czy pokrywana jest cała powierzchnia brody, czy tylko wypełnianie są miejsca, gdzie brakuje włosów. Ceny kształtują się na poziomie kilku do kilkunastu złotych za jeden tak zwany graft, czyli mieszek włosowy, w którym może być od jednego do czterech włosów. Niektórzy decydują się także na zabiegi za granicą, na przykład w Turcji, co jednak jest dość kłopotliwe i wymaga zaufania tamtejszym lekarzom.
Kto może przejść przeszczep brody?
Jest to zabieg przeznaczony praktycznie dla wszystkich mężczyzn, którzy z jakiegoś powodu są niezadowoleni ze swojej brody. Często przyczyną małego zarostu na brodzie są geny i przeszczep jest jedynym rozwiązaniem. Przeszczep brody stosuje się również do zakrycia blizn na twarzy czy uzupełnienia ubytków powstałych w owłosieniu na skutek różnego rodzaju wypadków, czy chorób. Transplantacja brody pomaga również osobom, które po prostu zaczęły już tracić owłosienie. Ten proces zaczyna się w bardzo różnym wieku i dzięki temu zabiegowi można uzupełnić ubytki. Prosty zabieg, jakim jest przeszczep brody, może służyć także tylko zwiększeniu jej gęstości, co zapewni jej znacznie lepszy wygląd.
Jakie są przeciwwskazania do przeszczepu brody?
Kto zatem nie powinien przeszczepiać sobie brody? Przeciwwskazaniami mogą być między innymi:
- zaawansowana cukrzyca;
- łysienie plackowate;
- zmiany skórne;
- choroby zakaźne skóry.
Jak przebiega przeszczep brody?
Początkiem każdego przeszczepu brody jest wizyta, w czasie której zostanie przeprowadzony wywiad medyczny oraz ustalenie, jak dużo włosów zostanie przeszczepione i w które konkretnie miejsca. Kliniki zazwyczaj prezentują wizualizacji wyglądu po zabiegu i umożliwiają dokładne dopasowanie go do tego, co chcesz osiągnąć.
Sam zabieg trwa kilka godzin i składa się z dwóch etapów. Pierwszym jest pobieranie mieszków włosowych z wybranych obszarów. Włosy w tym miejscu goli się wcześniej do minimalnej długości. Włosy mogą być pobierane całkowicie manualnie lub też z pomocą urządzeń ssących. Przed ekstrakcją mieszka włosowego wykonywane jest mikro nacięcie skóry zazwyczaj poniżej jednego milimetra. Tak pobrane mieszki są następnie umieszczane w podobnych nacięciach w miejscach, gdzie będą docelowo rosnąć. Cały zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, co pozwala na stały kontakt z pacjentem. Zazwyczaj po zabiegu nie jest konieczny żaden opatrunek. Przeszczep jest więc zabiegiem dość bezpiecznym.
Postępowanie po transplantacji brody
Okres rekonwalescencji po zabiegu nie jest długi. Klinikę opuszcza się zaraz po zabiegu. Przez pierwszych kilka dni należy miejsca z nowymi włosami regularnie przemywać solą fizjologiczną. Nie należy ich także wystawiać zbyt dużo na słońce ani nie powinno się wykonywać czynności wymagających dużego wysiłku.
W drugim i trzecim tygodniu po tym, kiedy wykonana została transplantacja brody, powinieneś używać kosmetyków o neutralnym pH i możesz uprawiać lekką aktywność fizyczną. Po trzech tygodniach możliwy jest już powrót do normalnego stylu życia i dbania o brodę.
Pamiętaj, że przeszczepione włosy zaczynają rosnąć dopiero po mniej więcej trzech miesiącach. A całkowity i ostateczny efekt będzie widoczny po mniej więcej roku. Za to pozostaną one już na zawsze na swoich miejscach, więc więcej nie powinieneś już mieć kłopotów z brodą.
Miejsce pobrania, które zostało wygolone, odrasta w ciągu kilku tygodni. Na centymetr skóry głowy przypada nawet 100 mieszków włosowych, a więc pobraniu kilkuset do kilku tysięcy z większego obszaru nie pozostawia żadnego widocznego ubytku.
Jakie są opinie na temat przeszczepu brody?
Jeżeli jesteś zainteresowany przeszczepem brody, ale masz różnego rodzaju obiekcje, to zapoznaj się z opiniami zamieszczanymi w Internecie przez osoby, które już z takiego zabiegu skorzystały. To najlepsze źródło wiedzy na temat tego, czy warto wykonać taki zabieg. Zgodnie z praktycznie wszystkimi: warto. Dobrze jest też sprawdzić opinie i komentarze dotyczące konkretnej kliniki czy też samego lekarza, który zabieg będzie wykonywał. W ten sposób będziesz dobrze przygotowany i dowiesz się dokładnie czego się spodziewać.
Jeżeli więc przejmujesz się stanem swojej brody, to możesz zmienić jej wygląd na dużo lepszy. Zdecyduj się na przeszczep brody i popraw jej stan na taki, abyś mógł być z niej dumny. Z pewnością polepszy to zarówno Twoje samopoczucie, jak i odbiór wśród znajomych, a zwłaszcza wśród ich damskiej części.