Problemy z łysieniem to niestety dość często zjawisko u mężczyzn, a także coraz częściej również u kobiet. Postępująca utrata włosów mimo stosowania drogich, specjalistycznych preparatów może prowadzić do obniżenia samooceny i poczucia własnej wartości, a w konsekwencji nawet do alienacji i poczucia odosobnienia. Skutecznym i najbardziej efektywnym sposobem na zagęszczenie i wzmocnienie włosów jest ich transplantacja. Jak wygląda? Jakie daje efekty i jak przygotować się do przeszczepu włosów? Podpowiadamy!
Przygotowanie do zabiegu przeszczepu włosów
Etapem koniecznym, który wyprzedza nawet konsultację ustalającą obszar i technikę zabiegu, jest przeprowadzenie pełnych badań lekarskich, a także diagnostyki laboratoryjnej. Niezbędne jest wykonanie pełnej morfologii krwi, sprawdzenie wskaźników jej krzepliwości, a także wykluczenie takich chorób jak WZW B, WZW C, oraz AIDS.
Przeciwwskazaniami do wykonania transplantacji włosów mogą być również niektóre przewlekłe choroby jak m.in. cukrzyca, czy nadciśnienie tętnicze, a także stany zapalne skóry. Niezbędne może okazać się również odstawienie przez pacjenta niektórych lekarstw, na kilka dni przed przeprowadzeniem zabiegu.
Jeśli wszystkie zalecone przez lekarza badania nie wykażą żadnych przeciwwskazań, kolejny etap przeszczepu włosów to konsultacja i dobór odpowiedniej metody transplantacji. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów jak:
- przeszczep włosów FUE,
- przeszczep włosów BHT,
- metoda Strip,
- metoda S.A.F.E.R.
Wspomniane techniki różnią się od siebie metodą pobrania mieszków włosowych, sposobem ich wszczepienia, a także długością trwania i ceną. W każdym przypadku jednak, bez względu na wybraną metodę wykorzystywane jest znieczulenie miejscowe, które dba o poprawę komfortu pacjenta podczas zabiegu.
Sam przeszczep włosów, mówiąc najogólniej, polega na pobraniu ich ze zdrowego obszaru dawczego, przygotowaniu, a następnie na wprowadzeniu w ustaloną wcześniej z pacjentem okolicę biorczą skóry głowy. W zależności od techniki, na jaką zdecyduje się pacjent, włosy mogą być pobierane pojedynczo, lub przeszczep może odbyć się z udziałem wypreparowanego paska cienkiej, owłosionej skóry głowy.
Dzień przeszczepu włosów
Przed dniem zabiegu lekarz prowadzący omawia jak przygotować się do przeszczepu włosów. W dniu poprzedzającym zabieg, jak również w dniu zabiegu warto zadbać o wypoczynek i zjeść porządny posiłek. Po zgłoszeniu się do kliniki, ponownej konsultacji z lekarzem oraz po przeprowadzeniu ostatnich badań możliwe jest przystąpienie do zabiegu transplantacji włosów.
Pierwszy krok to oczywiście zastosowanie znieczulenia miejscowego skóry głowy w okolicy potylicznej. Jest to obszar, z którego pobrane zostaną zdrowe mieszki włosowe. Następnie, lekarz przechodzi do kolejnego kroku, jakim jest ekstrakcja mieszków włosowych. Czas trwania tego etapu uzależniony jest od efektu, jaki pacjent chce osiągnąć. Im większy obszar wymagać będzie zagęszczenia, tym dłuższy czas zabiegu. Pobrane mieszki są dokładnie sprawdzane pod kątem ich użyteczności, a następnie odkładane do przygotowanego wcześniej roztworu elektrolitów, gdzie pozostają do kolejnego etapu, jakim jest implantacja.
Po zakończeniu ekstrakcji następuje przerwa, podczas której pacjent może odpocząć, zjeść posiłek i przygotować się do kolejnego kroku, czyli „sadzenia” mieszków włosowych w miejscach docelowych. Etapy przeszczepu włosów poprzedzone są oczywiście wykonaniem znieczulenia. Tym razem lekarz wykonuje również zabiegiem fibryny pobranej wcześniej z krwi pacjenta, polegający na ostrzykiwaniu nią skóry głowy. Ten krok jest niezwykle istotny dla prawidłowego przyjęcia się przeszczepu i regeneracji. Czas trwania implantacji ponownie uzależniony jest od wielkości obszaru poddawanego zabiegowi.
Po wykonaniu zabiegu pacjent najczęściej może wrócić do domu, zaleca się jednak, by nie prowadził samodzielnie samochodu i wrócił w towarzystwie członka rodziny bądź innej zaufanej osoby. Nie należy oczywiście dotykać opatrunku założonego przez lekarza, a w przypadku odczuwania silnego bólu w miejscach przeprowadzenia zabiegu, możliwe jest zażycie środków przeciwbólowych.
Pobieranie mieszków, otwieranie kanałów i wszczepianie
Etapy przeszczepu włosów można podzielić na 3 główne kroki, rozdzielające zabieg. Każdy pacjent powinien się dokładnie z nimi zapoznać, aby mieć pełną świadomość tego, z jakich procesów składa się przeszczep i na czym będzie polegać.
Pobieranie mieszków włosowych
Jest to pierwszy etap, stanowiący wstęp do transplantacji włosów. Czas trwania waha się mniej więcej pomiędzy 3, a 4 godzinami. Pobieranie mieszków włosowych wykonywane jest za pomocą specjalistycznych narzędzi jak puncher, który naciska skórę wokół mieszka i pozwala na niemal bezbolesną ekstrakcję.
Otwieranie kanałów
Drugim krokiem podczas zabiegu przeszczepu włosów jest otwieranie kanałów, które trwa najczęściej od 45 minut do 1 godziny. Ten etap jest najważniejszą częścią zabiegu. To właśnie od niego zależeć będzie jakość efektu i jego trwałość. Lekarz na podstawie ilości pobranych w pierwszym etapie mieszków musi dokonać ich prawidłowego rozmieszczenia w taki sposób, by uzyskać optymalną gęstość i jednocześnie pokryć cały obszar biorczy, ustalony wcześniej z klientem.
Aby zapewnić estetyczny, atrakcyjny wizualnie efekt lekarz musi zadbać o to, by nowe mieszki nie znajdowały się ani za blisko, ani za daleko od siebie. W obu przypadkach może bowiem dojść do nieestetycznych powikłań, mogących całkowicie zepsuć efekt całego zabiegu. Na tym etapie lekarz nadaje przyszłym włosom kąt oraz kierunek wyrastania, najbardziej zbliżony do naturalnego.
Zabieg wykonywany jest za pomocą niezwykle ostrego i precyzyjnego ostrza szafirowego, które zapobiega ewentualnemu szarpaniu tkanki. Ponadto ostrze szafirowe jest również dopasowane do kształtu mieszka, dzięki czemu nie zostanie on osadzony zbyt głęboko i nie zacznie się przemieszczać w okresie gojenia.
Wszczepianie mieszków włosowych
Etapy przeszczepu włosów kończy trzeci krok — wszczepianie mieszków włosowych. Proces trwa najczęściej od 3 do 4 godzin, ponieważ każdy mieszek implantowany jest ręcznie, do wcześniej przygotowanych kanałów, za pomocą odpowiednio przystosowanych do tej czynności przyrządów. W celu uzyskania najbardziej naturalnego, a więc i najbardziej pożądanego efektu, mieszki włosowe z pojedynczym włosem obsadzane są w pierwszej linii czołowej, a pozostałe mieszki dwu i trzygłosowe w kolejnych.
Po przeszczepie włosów
Do kilku dni po dokonaniu przeszczepu włosów konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Pod żadnym pozorem nie należy dotykać miejsc, w których wykonywana była implantacja. Nie należy również zakładać czapek ani drapać skóry. Aby zapobiec powstawaniu strupków, miejsca przeszczepu należy regularnie zwilżać solą fizjologiczną.
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących symptomów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem przeprowadzającym zabieg. W przeciwnym wypadku, na kontrolę należy zgłosić się po upływie tygodnia. Podczas wizyty lekarz dokonuje oględzin miejsc implantacji i zaleca dalsze postępowania aż do pełnej regeneracji.