
Przeszczep włosów to cieszący się coraz większą popularnością zabieg, polegający na transplantacji mieszków włosowych z obszarów dawczych, w których występuje owłosienie i wszczepienie ich w obszar biorczy, pozbawiony włosów. Najpopularniejsza metoda FUE zakłada wykorzystanie mieszków włosowych znajdujących się w części potylicznej głowy, która najczęściej nie jest narażona na łysienie androgenowe. Co jednak w przypadku, gdy i w miejscach, teoretycznie odpornych na wypadanie brakuje zdrowych włosów nadających się do przeszczepu? W takich sytuacjach jedynym ratunkiem może okazać się metoda BHT. Na czym polega? Czy jest skuteczna i czym różni się od metody FUE? To musisz wiedzieć!
Przeszczep włosów BHT — jak wygląda?
Przeszczep włosów BHT (ang. body hair transplantation) to bardzo często jedyny ratunek dla osób zmagających się z przerzedzeniem i wypadaniem włosów na całej powierzchni głowy. Jak oczywiście łatwo się domyślić po samej nazwie, przeszczep polega na pobraniu mieszków włosowych z innych obszarów niż głowa. Obszar, z którego pobrane zostaną materiały do przeszczepu, ustalany jest z lekarzem prowadzącym, a najczęściej wykorzystywane są takie rejony ciała jak:
- broda,
- klatka piersiowa,
- plecy,
- ręce,
- nogi.
Dzięki zaawansowanej technologicznie aparaturze przeszczep włosów BHT pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty i to bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, po których mogłyby zostać widoczne blizny. Procedurę wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym, dbając tym samym o komfort pacjentów oraz ich dobre samopoczucie.
Przed zdecydowaniem się na zabieg, warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach konieczne jest pobranie materiału do transplantacji ze znacznej powierzchni ciała. W takiej sytuacji niezbędne będzie znieczulenie większych obszarów, a proces rekonwalescencji może ulec wydłużeniu.
Przeszczep włosów metodą BHT polega na pobraniu transplantów z obszaru dawczego, za pomocą specjalnych igieł transplantacyjnych o średnicy nieprzekraczającej 1 mm. Taka procedura pozwala nie tylko precyzyjnie pobrać materiał, ale jest również rozwiązaniem bardzo mało inwazyjnym, pozostawiającym niedostrzegalne wręcz gołym okiem ślady. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli planujemy w przyszłości nosić krótkie fryzury.
Ostatnim etapem zabiegu jest wprowadzenie uprzednio pobranych mieszków włosowych do przygotowanych w skórze otworów, które dzięki swojej minimalnej wielkości są nie tylko niedostrzegalne, ale również sprzyjają szybkiemu gojeniu się.
Tuż po wykonaniu zabiegu należy liczyć się oczywiście z opuchlizną i zaczerwienieniem, zarówno w obszarze dawczym, jak i biorczym, które ustępują mniej więcej po ok. tygodniu. Choć przeszczep włosów BHT jest metodą nieinwazyjną, dla zachowania najlepszych rezultatów konieczne będzie sumienne stosowanie się do zaleceń lekarza, w tym m.in. do:
- ograniczenia spożywania alkoholu,
- ograniczenia wysiłku fizycznego,
- mycia głowy łagodnymi szamponami,
- zrezygnowania z nakryć głowy.
Jak wykonywany jest przeszczep włosów metodą FUE?
Przeszczep włosów FUE (ang. follicular units extraction) to jedna z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych metod transplantacji mieszków, polegająca na pobieraniu pojedynczych graftów, a nie jak w przypadku starszych metod całych fragmentów skóry. Zarówno w miejscu, z którego pobrano materiał, jak i w miejscach biorczych wykonane zostaną mikroskopijne nacięcia, całkowicie niewidoczne po zagojeniu.
Podobnie jak w przypadku metody BHT, również przeszczep włosów metodą FUE jest nieinwazyjny, dzięki czemu goi się stosunkowo szybko i nie pozostawia blizn. Metoda FUE zalecana jest osobom, u których wystąpiło trwałe przerzedzenie włosów lub ich permanentna utrata, a w szczególności osobom:
- cierpiącym na łysienie androgenowe,
- łysienie pourazowe,
- łysienie bliznowate,
- utraty włosów w wyniku poparzenia,
- utraty włosów spowodowanej urazem i blizną.
Transplantacja włosów FUE umożliwia jednorazowo przeszczepienie ok. 2500 graftów, co w przybliżeniu daje ok. 6000 nowych włosów! Jeśli obszar biorczy wymaga jednak przeszczepu większej ilości mieszków, należy liczyć się z koniecznością wykonania kolejnego zabiegu. Ogromną zaletą przeszczepu włosów jest ich niewrażliwość na androgeny, bezpośrednio odpowiadające za ich utratę. Dzięki temu możesz mieć pewność, że raz przeszczepione włosy, pozostaną z Tobą do końca życia.
Aby osiągnąć najlepsze rezultaty zabiegu, warto właściwe się do niego przygotować, a także trzymać zaleceń lekarza, który dokładnie opowie jak powinna wyglądać pielęgnacja zarówno obszarów dawczych, jak i biorczych. Zabronione jest przede wszystkim:
- stosowanie odżywek do włosów i stylizatorów,
- mycie włosów szamponami o silnych detergentach,
- noszenie czapek,
- czesanie włosów,
- wystawianie skóry głowy na działanie słońca.
Podczas ustalonej wcześniej konsultacji, lekarz prowadzący powinien poinformować pacjenta o tym, jak będzie przebiegał przeszczep włosów FUE, jakie mogą być ewentualne skutki niepożądane, a także, z jakiego obszaru pobrane zostaną mieszki włosowe i które partie mają zostać zagęszczone. Obszar dawczy golony jest na długość ok. 1 mm, co ułatwi pobranie graftów.
Dla zwiększenia komfortu pacjentów zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest niemal bezbolesny. Decydując się na przeszczep włosów FUE należy liczyć się z tym, że na efekty będzie trzeba nieco poczekać. Przeszczepione włosy w pełni goją się mniej więcej po 12 miesiącach i wtedy też widoczne są najlepsze rezultaty.
Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii możliwe jest idealne dopasowanie rodzaju zabiegu do kondycji włosów i skóry głowy. Zarówno przeszczep włosów FUE, jak i BHT dają permanentne efekty, dzięki którym będziesz móc cieszyć się pięknymi, gęstymi włosami już do końca życia.