Łojotokowe zapalenie skóry, znane również pod nazwą wyprysk łojotokowy, spowodowane jest zintensyfikowaniem pracy gruczołów łojowych, czego efektem jest szkodliwa nadprodukcja sebum. ŁZS objawia się podrażnieniem skóry, przewlekłym stanem zapalnym, a także charakterystycznymi tłustymi łuskami, spowodowanymi nadmiernym łuszczeniem się zrogowaciałego naskórka. Skąd bierze się zapalenie skóry głowy? Jak sobie z nim radzić i jakie mogą być konsekwencje jego zaniedbania? Koniecznie sprawdź i zadbaj o swoje zdrowie!
Jak się objawia łojotokowe zapalenie skóry głowy?
Łojotok skóry głowy można rozpoznać po pojawieniu się charakterystycznego rumienia, a także złuszczających się wykwitów. Przy ŁZS często występują również strupki na głowie, przerzedzenie włosów lub nawet łysienie. Objawy te są następstwem nadmiernego złuszczania się naskórka, który zlepia się w łuski i przykleja do skóry głowy. Bardzo często tym objawom towarzyszy również świąd, którego intensywność nasila się pod wpływem potu.
Już pierwsze sygnały świadczące o pojawieniu się choroby skóry głowy, powinny być powodem do przeprowadzenia konsultacji z trychologiem. Nieleczone zapalenie skóry głowy może prowadzić do pojawienia się nadżerek i przeczosów, które z kolei często prowadzą do nadmiernego wypadania włosów, a nawet łysienia, powstałego wskutek trwałego i często nieodwracalnego uszkodzenia mieszków włosowych. Łojotokowe zapalenie skóry głowy jest chorobą przewlekłą, a nieleczone może poważnie odbić się na naszym zdrowiu. Warto wiedzieć, że ŁZS może przenieść się na inne obszary o dużej ilości gruczołów, jak czoło, broda, czy nos. Nierzadko zdarza się również, że występuje na innych owłosionych obszarach, jak m.in. klatka piersiowa, czy plecy w przypadku mężczyzn.
Przyczyny ŁZS głowy
Łojotokowe zapalenie skóry głowy spowodowane jest nadmiernym rozmnażaniem się drożdżaków z gatunku Malassezia. Ich metabolity takie jak kwasy tłuszczowe przyczyniają się do występowania reakcji niepożądanych, prowadzących właśnie do zapalenia skóry. Sprzyjającym środowiskiem do pojawienia się nieestetycznych zmian skórnych jest również nadprodukcja sebum, dlatego na łojotokowe zapalenie skóry głowy narażone są szczególnie osoby z nadmiernie przetłuszczającą się skórą.
Ponadto łojotok skóry głowy mogą nasilać takie czynniki jak:
- niewłaściwa dieta uboga w selen, witaminy z grupy B i cynk, w zamian z kolei bogata w cukier, ostre potrawy, alkohol oraz sery pleśniowe, które mogą intensyfikować stany zapalne,
- zaburzenia odżywiania w tym anoreksja i bulimia,
- niedobór snu,
- przewlekły stres,
- nieprawidłowa higiena i zła pielęgnacja skóry głowy,
- regularne i długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach,
- zanieczyszczenia środowiska,
- zaburzenia immunologiczne,
- zaburzenia hormonalne,
- nadprodukcja androgenów,
- zakażenie wirusem HIV,
- czynniki genetyczne.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy dotyka najczęściej osoby młode w okresie dojrzewania, choć może przydarzyć się w każdym wieku. Związane jest z nieregularną pracą hormonów, prowadząc do nadprodukcji sebum, w wyniku nasilenia pracy gruczołów łojowych. Schorzenie najczęściej dotyka mężczyzn, jednak może również wystąpić u kobiet, stając się następstwem zaburzeń endokrynologicznych jak m.in. przy zespole policystycznych jajników.
Ponieważ ŁZS ma charakter nawrotowy, niezwykle istotne jest jego wczesne wykrycie i właściwe leczenie. Często może również prowadzić do nasilenia objawów w przypadku gdy u pacjenta wykryta została łuszczyca.
Zabiegi kosmetyczne na łojotokowe zapalenie skóry głowy
Właściwa kuracja farmakologiczna, odpowiednia pielęgnacja, a także dobrane do potrzeb skóry głowy zabiegi gabinetowe, mogą skutecznie radzić sobie z problemem, jakim jest łojotok skóry głowy, a także zapobiegać jego nawrotom. Ponieważ choroba przyczynia się bezpośrednio do osłabienia cebulek włosa, jej konsekwencją może być nie tylko czasowe wypadanie włosów, ale nawet trwałe w skutkach łysienie.
Implikacjom ŁZS warto zapobiegać, od razu po jego wykryciu. Doskonale sprawdzą się takie zabiegi uzupełniające leczenie jak:
- Karboksyterapia — czyli terapia polegająca na kontrolowanej aplikacji dwutlenku węgla metodą iniekcji. Zabieg pomaga dotlenić skórę, poprawić jej krążenie i wyciszyć, dzięki czemu przestaje ona produkować sebum w zbyt dużej ilości. Częstotliwość i intensywność zabiegów ustalana jest z lekarzem, podczas indywidualnej konsultacji. Średnia ilość zabiegów waha się w przedziale od 4 do 5, a wykonywane są z dwutygodniowym odstępem.
- Mezoterapia igłowa — w przypadku łojotokowej choroby skóry głowy, warto zdecydować się na ten zabieg w drugiej kolejności. Jego działanie opiera się na indywidualnie skomponowanym zestawie witamin, podawanych również w formie iniekcyjnej. Efektem zabiegu jest nawilżona, wyciszona i właściwie odżywiona skóra. Podobnie jak w przypadku karboksyterapii, częstotliwość ustalana jest w oparciu o indywidualną konsultację z lekarzem.
Jak wyleczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy?
Takie objawy jak strupki na głowie czy świąd mogą być mylone z innymi chorobami skóry głowy, dlatego, jeśli pojawią się jakiekolwiek sygnały alarmujące, nie należy czekać z postawieniem właściwej diagnozy. Łojotokowe zapalenie skóry głowy warto wykryć już na wczesnych jego etapach, ponieważ zapobiegnie to nieodwracalnym konsekwencjom takim jak przerzedzenie włosów czy łysienie.
Leczenie ŁZS ma charakter miejscowy. Opiera się na podawaniu preparatów o działaniu keratolitycznym, cytostatycznym, przeciwgrzybiczym, dzięki którym po krótkim czasie powinna nastąpić ulga i wyraźna poprawa. Właściwie dobrane preparaty niemal natychmiastowo redukują ilość wykwitów, przywracają właściwą pracę gruczołów łojowych i przyczyniają się do ograniczenia produkcji sebum. Ponadto hamują rozwój bakterii i grzybów, które mogłyby przenieść zmiany na inne partie skóry głowy.
Proces łagodzenia objawów łojotokowego zapalenia skóry głowy jest stosunkowo prosty. Wymaga jedynie wczesnego wykrycia, doboru odpowiednich leków oraz systematyki. Pierwsze efekty kuracji bardzo często można zaobserwować niemal od razu po zastosowaniu indywidualnej mieszanki leków i preparatów zapisanych przez trychologa. Większość preparatów wykorzystywanych podczas leczenia chorób skóry głowy oparta jest na substancjach naturalnych, które ograniczają, a nawet całkowicie eliminują jakiekolwiek skutki niepożądane. Zalecane przez lekarza kuracje trychologiczne można wykonać samemu, np. w domowym zaciszu.
Pierwszym krokiem podczas leczenia ŁZS będzie usunięcie nagromadzonej łuski. Do tego celu niezbędne będą peelingi enzymatyczne, oparte np. na aktywnym działaniu kwasu mlekowego, salicylowego, azelainowego i ekstraktów roślinnych. Jest to krok konieczny, bez którego kolejne preparaty nie będą mogły przedostać się do skóry głowy. Eksfoliacja powinna odbyć się łagodnie, tak aby nie powodować niepotrzebnych podrażnień.
Kolejnym krokiem będzie zastosowanie leków eliminujących stan zapalny. Dzięki nim skóra głowy nie tylko stanie się gładsza i bardziej nawilżona, ale również uspokojona i wyciszona, co wpłynie pozytywnie na właściwą pracę gruczołów łojowych i przywrócenie naturalnej flory bakteryjnej.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy to bardzo poważny problem, który wpływa niekorzystnie nie tylko na estetykę, ale również nasze zdrowie. Nieleczone, może prowadzić do łysienia, którego jedynym ratunkiem będzie przeszczep włosów, który wykonać można między innymi metodą FUE. Warto również pamiętać, że ŁZS ma charakter nawrotowy. Oznacza to, że nawet w przypadku gdy wydaje nam się, że zostało całkowicie wyleczone, może powrócić w każdym momencie. Aby skutecznie radzić sobie z łojotokiem skóry głowy, konieczna jest właściwa pielęgnacja, a także regularne wizyty u trychologa lub dermatologa.