Nadmierne wypadanie włosów i łysienie to problemy, które dotykają większość mężczyzn i prawie połowę kobiet na świece. Niestety, mimo iż na rynku dostępnych jest dziś wiele preparatów, które mają za zadanie zapobiegać przerzedzeniu włosów, bardzo często ich działanie jest na tyle ograniczone, że trudno doszukiwać się zadowalających efektów. Czy istnieje zatem skuteczny sposób radzenia sobie z łysieniem? Czym wyróżnia się zabieg przeszczepu włosów na tle innych rozwiązań? Czym jest obszar dawczy i na czym polega przeszczep włosów metodą FUE? Poznaj najskuteczniejsze metody radzenia sobie z nadmiernym wypadaniem włosów, ich przerzedzeniem, a nawet łysieniem!
Czym jest okolica dawcza lub obszar dawczy?
Obszar dawczy, znany również pod nazwą okolica dawcza, to strefa na ciele, na której nie występuje łysienie i przerzedzenie włosów. Zakres wybierany jest przez lekarza prowadzącego i to właśnie z niego pobierane są grafity do przeszczepu. W zdecydowanej większości przypadków za obszar dawczy służy część potyliczna głowy, jednak może to być również dolna część podbródka, szyi, a nawet klatka piersiowa, ręce i nogi.
Okolica dawcza wybierana jest na podstawie odporności włosów na wypadanie, co warunkuje trwałość przeszczepu. W praktyce oznacza to, że właściwie dobrane i prawidłowo przeszczepione włosy pozostaną na swoim miejscu i już nigdy nie wypadną. Można zatem stwierdzić z całą pewnością, że przeszczep włosów jest najskuteczniejszą metodą walki z łysieniem.
Co dalej po określeniu obszaru dawczego?
Po konsultacji z lekarzem oraz po ustaleniu, która strefa może stać się obszarem dawczym, kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie specjalistycznej konsultacji medycznej, której celem są szczegółowe badania laboratoryjne. Należy je wykonać w terminie od 7 do 10 dni przed zabiegiem, a zaliczamy do nich:
- pełną morfologię,
- układ krzepnięcia krwi,
- poziom cukru,
- ogólne badanie moczu,
- HBS,
- HCV.
Koniecznie należy również pamiętać, że na kilka dni przed zabiegiem niezbędne jest bezwzględne odstawienie leków mogących wpływać na rozrzedzenie krwi. W dniu poprzedzającym zabieg przeszczepu włosów bezwzględnie zabrania się również spożywania napojów alkoholowych, kawy i herbaty.
Sam dzień zabiegu nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Włosy oraz skórę głowy należy umyć, wykorzystując do tego łagodny szampon, pozbawiony intensywnych detergentów i nie stosować żadnych dodatkowych kosmetyków zarówno do pielęgnacji, jak i stylizacji włosów. Zabieg nie musi być wykonywany na czczo, zatem każdy pacjent może zjeść śniadanie.
Ponieważ zabieg jest wykonywany przy znieczuleniu miejscowym, jest on jak najbardziej komfortowy, dla pacjenta. Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa wszystkie instrumenty niezbędne do przeprowadzenia przeszczepu włosów są sterylizowane, a sam zabieg odbywa się na bloku operacyjnym w warunkach pełnej aseptyki. Przeszczepianie włosów trwa kilka godzin, a dokładna długość zabiegu uzależniona jest od wielkości obszaru biorczego. W trakcie pacjent może oglądać film lub słuchać muzyki, a podczas przerwy również spacerować.
Czym jest metoda FUE?
Przeszczep włosów metodą FUE to jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod radzenia sobie z nadmiernym wypadaniem włosów i łysieniem. Nie wymaga użycia skalpela ani szwów, dzięki czemu po zabiegu nie pozostaje żaden ślad. Metoda FUE polega na pobraniu jednostek mieszkowych z obszaru dawczego, za pomocą specjalnego urządzenia o średnicy wynoszącej mniej niż 1 milimetr.
Lekarz dokonuje niewielkiego nacięcia skóry i tkanki podskórnej za pomocą głowicy, a następnie przechodzi do pobrania jednostki mieszkowej, zwracając szczególną uwagę na kierunek wzrostu włosa. Wyciąganie włosów odbywa się pojedynczo, bez użycia żadnego urządzenia ssącego, które mogłoby doprowadzić do uszkodzenia, a także wysuszenia jednostek włosowych.
W obszarach dawczych pozostają jedynie niewielkie strupki, które goją się już w kilka dni po zabiegu i nie pozostawiają żadnej blizny. Jednorazowo możliwe jest przeszczepienie nawet do 6000 włosów, a sam zabieg trwa średnio kilka godzin. Co ważne, przeszczepione włosy są całkowicie odporne na działanie androgenów i pozostają one na swoim miejscu właściwie do końca życia. Dla zapewnienia najlepszych rezultatów leczenie chirurgiczne jest również uzupełniane lekami i mniej inwazyjnymi zabiegami.
Wskazania do wykonania zabiegu:
- łysienie androgenowe,
- łysienie pozapalne w fazie remisji,
- blizny skóry owłosionej,
- łysienie pourazowe,
- korekta zarostu,
- korekta brwi.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:
- łysienie plackowate
- przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych,
- zmiany chorobowe skóry,
- choroby nowotworowe,
- cukrzyca i nadciśnienie,
- ciąża i okres karmienia piersią.
Czas rekonwalescencji obszaru dawczego po przeszczepie FUE
Po wykonaniu zabiegu, każdy pacjent otrzymuje od lekarza prowadzącego szczegółowe instrukcje postępowania, których przestrzeganie jest konieczne dla zapewnienia najlepszych efektów zabiegu. Okolica dawcza goi się mniej więcej po okresie 1 tygodnia od wykonania przeszczepu, z kolei okolica biorcza, po ok. 2 tygodniach. W tym czasie należy m.in. unikać wysiłku fizycznego i noszenia przylegających nakryć głowy, które mogłyby podrażnić gojące się obszary. Pierwsze efekty można zaobserwować nawet po kilku miesiącach od wykonania przeszczepu, kiedy włosy odrosną i uzyskają pożądaną długość.
W trakcie gojenia należy również zachować szczególną ostrożność podczas mycia skóry głowy. Niezbędne jest dbanie o właściwą higienę, która zapobiegnie ewentualnym zakażeniom, jednocześnie zwracając uwagę na to, aby nie podrażniać wrażliwych miejsc. Powrót do aktywności fizycznej można rozważać dopiero po upływie trzech tygodni od zabiegu. Warto również pamiętać, że w początkowym okresie gojenia może dojść do częściowego wypadnięcia włosów, jednak nie ma powodów do niepokoju, jest to zjawisko całkowicie naturalne, związane z reimplantacją.
Choć pełna rekonwalescencja trwa mniej więcej 1 tydzień, pacjent może powrócić do aktywności zawodowej już następnego dnia. W szczególnych przypadkach okres ten może ulec nieznacznemu wydłużeniu, np. jeśli środowisko pracy jest szczególnie niekorzystne z punktu widzenia prawidłowego gojenia się obszaru dawczego i biorczego. O takiej ewentualności poinformuje podczas konsultacji lekarz. Bezpośrednio po zabiegu, obszar biorczy może być nieco zaczerwieniony, może również wystąpić obrzęk oraz lekki dyskomfort w postaci mrowienia i swędzenia.
Po zabiegu każdy pacjent powinien przez kilka dni spać z lekko uniesioną głową, co zapobiegnie ewentualnym otarciom i podrażnieniom. Mycie leczonych obszarów powinno odbywać się pod delikatnym strumieniem letniej wody, jedynie łagodnymi szamponami, bez pocierania. Przez okres 1 tygodnia od przeszczepu włosów należy również unikać wszystkich czynności, które mogłyby przyczynić się do przegrzania oraz przekrwienia leczonych obszarów w tym m.in. korzystania z sauny, gorących kąpieli czy spożywania napojów alkoholowych.
Przeszczepione włosy w pierwszych tygodniach będą rosnąć, a następnie dojdzie do ich częściowego lub całkowitego wypadnięcia. Zjawisko to jest jak najbardziej normalne i nie powinno być powodem do niepokoju, ponieważ przeszczepione mieszki włosowe zostaną w skórze i to właśnie z nich wyrosną silne, nowe włosy. Ostateczne efekty można zaobserwować w przedziale od 4 do 9 miesięcy. W tym okresie niezbędne będzie przeprowadzenie kilku wizyt kontrolnych w celu weryfikacji postępów leczenia.
Pierwszą wizytę należy umówić już po okresie 2 tygodni od zabiegu. Kolejne po upływie ok. 3, 6 oraz 12 miesięcy. Lekarz dokona oględzin miejsc zabiegowych i w razie konieczności wzmocni przebieg leczenia odpowiednimi lekami i preparatami sprzyjającymi gojeniu.
Należy pamiętać, że czas gojenia jest kwestią bardzo indywidualną. Aby zapewnić sobie najlepsze rezultaty, niezbędna jest właściwa pielęgnacja, a także zachowanie wszelkich środków ostrożności, które zapobiegną niepotrzebnemu podrażnieniu i osłabieniu przeszczepionych włosów.